14 Haziran 2016 Salı

Mezun Oldum

Neredeyse 7 yıldır okumakta olduğum açık öğretim işletme bölümünden mezun oldum. Asılda mezun olduğumu ben ilan ediyorum. Çünkü geçen hafta son sınavlarıma girmiştim. Bugün de sınavlarım belli oldu. Sınav notları geçer olduğundan kendimi mezun ilan ettim.

Bu açık öğretim öğrenciliği sıkıntılı bir süreç oldu benim için. Başladığım yılı tam hatırlamıyorum. İki yıllık ön lisans eğitiminden mezun olduğumda 4 yıllık aöf bölümlerine sınavsız dikey geçiş imkanı vardı. O sebeple kaydolmuştum. Çok düşünüp tasarlamadım. Alakasız bölümlerden gelip işletmeye kayıt oldum. Lise de Elektrik. Yüksek okulda Endüstriyel Elektronik. Liseden mezun olurken mühendislik okumayı istemiştim. Ama alt yapım sağlam olmadığından ve durumun çokta farkında olmadığım için sınavlara hazırlanamadım. Girdiğim sınavları da kazanamadım. 

Açık öğretime adaptasyonum uzun sürdü. Bir sene hazırlık toplam 3 sene sürmesi gerekiyordu. Hazırlık derslerinden geçmem uzun sürdü. 3 sene de hazırlığı geçip üst sınıftan ders alamadım. En son 4 dersin 3'ünü bir şekilde verdim. Fakat Genel Muhasebe dersini veremiyordum. O dönem kursa gitmeyi kafaya koydum. Kurs bana çok faydası oldu. İşletme derslerinin mantığı ancak kurstan sonra kafama oturdu. Genel muhasebe hocası kendi tabiri ile muhasebenin resmini tahtaya çizmişti. Hatta kursa gittiğim sene aöf bana yüksek onur belgesi gönderdi. Genel not ortalamamı 3'e çıkarmıştım. 

Sonrasında kursa devam etmedim yine bir senemi boşa harcadım. Son senemi ise bir taktik ile geçirip mezun olmayı hak kazandım. Taktik basitti. Sınava girmeden önce çıkmış sınav sorularını ve cevaplarını okuyup sınava girmekti. Hatta sorular aklımda kalması için okula bir saat önce gidip okulun bahçesinde soruları okuyordum. En azından 4-5 soru garanti eski sorulardan çıkıyordu. Birbiri ile bağlantılı sorulardan kendimce çıkarsamalar yaparak 8-10 soru doğru yapıyordum. Yanlış doğruyu götürmediğinden sallamak serbest. Her dersten 20 soru var. Her soruda 5 şık var. Her şıktan eşit miktarda sorulara dağıtıyorlar. Yani her şıktan sadece 4 tane cevap oluyordu. Bildiğim soruları yaptıktan sonra en az işaretlediğim şıkkı bilmediğim soruların şıkkı olarak işaretlediğimde de en az 1-2 soruyu daha doğru yapmış oluyordum.

En sonunda mezun oldum. Şimdi artık gerçek bir öğrencilik hayatı yaşamak istiyorum. 

Bundan dolayı hazır lisans mezunu olmuşken devam edip Yüksek Lisansa hazırlanmayı düşünüyorum. 

Önümde ALES sınavı var. Bu sınava da yaklaşık 4 buçuk ayım var. İyice hazırlanırsam kazanabilirim. Buna inanıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sevgi satın alınabilir mi?

https://pinarhanpolat.com/genel/sevgi-satin-alinir-mi Satın alınan şeyler kulağa ucuz ve bayağı geliyor. Sevgi satın alınırsa satın alınmı...