9 Kasım 2012 Cuma

Slogan değişimi

Bugün bir arkadaşımdan hafif haksız bir eleştiri aldım. Bu arkadaşım der ki;

"Sitende 'ahmet'in aklındakiler ...' demişsin, ama adam akıllı ürettiğin bir bilgi yok. Sürekli başka siteye referans veriyorsun."

Mealindeki bir eleştiri, o an üzerine çok düşünemedim. Sonradan eleştirinin şu yönde bir hatası olduğunu fark ettim. Aklımdakiler her zaman yeni bilgi değil, muhatab olduğum, zihnimde yer tutan, beni düşündüren ve hak verdiğim düşünceler, bilgiler. Dolayısıyle bir blog tutmamda ana amaç, bu bilgileri paylaşmaktır.

Bu açıdan yanlış anlaşılmamak ve değişime açık olabilme adına sloganımı, "ahmet'in zihnini meşgul edenler ... " şeklinde değiştiriyorum.

Eğer bununda amacına ulaşmadığını yanlış anlaşıldığını anlarsam tekrar değiştireceğim. Çünkü;

"Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir." Heraklitos

2 yorum:

 1. Site sloganına yaptığım eleştiri çerçevesinde değiştirmişsin... Ama ben yine meşgul edenler ifadesine takıldım. Meşgul edilmek yada meşgul olmak uğraştırılmak yada uğraşmak olarak kullanılan bir kelime. Verdiği imaj genelde olumsuz. Bir dış müdahale sayesinde meşgul edilmek olarak algılanıyor. Ahmedin üzerinde çalıştığı konular, yada üzerinde düşündüklerim desen bence daha doğru olur. Vaktini almak anlamına gelen meşguliyet sanki bu konular tarafından olumsuz manada zapt ediliyormuşsun imajı oluşturuyor. Oysa ki bilerek ve isteyerek araştırarak merak ederek uğraşı gösterdiğin bir konu hakkında kavramaya çalıştığım yada anlamaya çalıştığım konular ifadesi daha uygun olabilir. Oyalanma anlamıda çıkıyor yani bu konular beni oyalıyor imajı gibi. Bir işle meşgul olmakla kafanın bir işle meşgul olması aynı şey değildir. Zihin içinden çıkamadığı işlerde zorlanarak zoraki bir meşguliyet içine girer. Bir de zihnin sürekli yaptığı ritüel günlük anlaşılır iş ve konular vardır bunlarla olan meşguliyet isteyerek ve kolayca gerçekleşebilir. Bunlara çalışmalarım demek daha doğru olabilir. Ama meşgul eden şey çalışmaların arasına karışırsa dikkat dağılması konsatrasyon ve motivasyon bozukluklarına sebep olacağı için olumsuz manada ifade edilirler. "Şu konu kafamı çok meşgul ediyor" diyen biri o konuyu zoraki olarak anlamak zorunda kaldığı için sıkıntılı bir düşünme sürecine girmiş olabilir. "Şu an çok meşgulüm" diyen biri ise iş yoğunluğu sebebiyle çok yoğunum ilgilendiğim konular halledilebilir olsada zaman alacak işlerdir anlamı yanında düşünülen işlerin basit olma basit kavranma basitçe halledilebilme ihtimali olan konular olma ihtimalide vardır. Bu sebeple kavramaya çalıştığımız konuların zor olduğunu belirtmek onların sadece düşünenler tarafından algılanabilirliğini iddia eder. Örneğin doğru din algısı içeren bir konuyu yanlış din algısı olarak algılayanları bulunması onların düşünce mekanizması olan mantık yada bilgi eksikliklerinden kaynaklandığı söylenebilir.Ama eğer bilgi eksikliği ise sadece bu o konunun herkes tarafından algılanma ihtimali olan bir konu olduğunu gösterir. Eğer mantık yanlışlıkları sebebi ile aynı konu iki kişi tarafından farklı algılanıyorsa burada zihinsel düşünsel bir efordan ziyade bulunduğu bakış noktasının değiştirilmesi gerekmektedir. Yani zor bir akletme düşünme kıyas etme tahlil etme eylem zinciri sonrasında anlaşılabilecek yorucu bir konu olduğunu iddia ediyorsak konuyu kutsallaştırmış olabiliriz. Oysa konu çok basit olabilir sadece kişinin durduğu açıyı değiştirmesi yeterli olabilir...

  YanıtlayınSil
 2. Zihin kontrol altında çalışabilen bir şey değildir. Gün içerisinde iş ile uğraşırken bile dalıp dalıp uzaklara gittiği olur.

  Çoğu kişinin zihininde sorular doludur. Zihnin konulardan uzaklaşması genelde sorulara aranan cevapların yüzündendir. Bu durum gün içerisinde bir meşguliyettir.

  Benim zihnimde sorular sebebiyle gün içerisinde meşgul oluyor. Niyetim de bu meşguliyetlerden yaptığım çıkarımlara buraya aktarmak ve paylaşmak.

  Sevgiler

  YanıtlayınSil

Sevgi satın alınabilir mi?

https://pinarhanpolat.com/genel/sevgi-satin-alinir-mi Satın alınan şeyler kulağa ucuz ve bayağı geliyor. Sevgi satın alınırsa satın alınmı...