Ana içeriğe atla

Mezun Oldum

Neredeyse 7 yıldır okumakta olduğum açık öğretim işletme bölümünden mezun oldum. Asılda mezun olduğumu ben ilan ediyorum. Çünkü geçen hafta son sınavlarıma girmiştim. Bugün de sınavlarım belli oldu. Sınav notları geçer olduğundan kendimi mezun ilan ettim.

Bu açık öğretim öğrenciliği sıkıntılı bir süreç oldu benim için. Başladığım yılı tam hatırlamıyorum. İki yıllık ön lisans eğitiminden mezun olduğumda 4 yıllık aöf bölümlerine sınavsız dikey geçiş imkanı vardı. O sebeple kaydolmuştum. Çok düşünüp tasarlamadım. Alakasız bölümlerden gelip işletmeye kayıt oldum. Lise de Elektrik. Yüksek okulda Endüstriyel Elektronik. Liseden mezun olurken mühendislik okumayı istemiştim. Ama alt yapım sağlam olmadığından ve durumun çokta farkında olmadığım için sınavlara hazırlanamadım. Girdiğim sınavları da kazanamadım. 

Açık öğretime adaptasyonum uzun sürdü. Bir sene hazırlık toplam 3 sene sürmesi gerekiyordu. Hazırlık derslerinden geçmem uzun sürdü. 3 sene de hazırlığı geçip üst sınıftan ders alamadım. En son 4 dersin 3'ünü bir şekilde verdim. Fakat Genel Muhasebe dersini veremiyordum. O dönem kursa gitmeyi kafaya koydum. Kurs bana çok faydası oldu. İşletme derslerinin mantığı ancak kurstan sonra kafama oturdu. Genel muhasebe hocası kendi tabiri ile muhasebenin resmini tahtaya çizmişti. Hatta kursa gittiğim sene aöf bana yüksek onur belgesi gönderdi. Genel not ortalamamı 3'e çıkarmıştım. 

Sonrasında kursa devam etmedim yine bir senemi boşa harcadım. Son senemi ise bir taktik ile geçirip mezun olmayı hak kazandım. Taktik basitti. Sınava girmeden önce çıkmış sınav sorularını ve cevaplarını okuyup sınava girmekti. Hatta sorular aklımda kalması için okula bir saat önce gidip okulun bahçesinde soruları okuyordum. En azından 4-5 soru garanti eski sorulardan çıkıyordu. Birbiri ile bağlantılı sorulardan kendimce çıkarsamalar yaparak 8-10 soru doğru yapıyordum. Yanlış doğruyu götürmediğinden sallamak serbest. Her dersten 20 soru var. Her soruda 5 şık var. Her şıktan eşit miktarda sorulara dağıtıyorlar. Yani her şıktan sadece 4 tane cevap oluyordu. Bildiğim soruları yaptıktan sonra en az işaretlediğim şıkkı bilmediğim soruların şıkkı olarak işaretlediğimde de en az 1-2 soruyu daha doğru yapmış oluyordum.

En sonunda mezun oldum. Şimdi artık gerçek bir öğrencilik hayatı yaşamak istiyorum. 

Bundan dolayı hazır lisans mezunu olmuşken devam edip Yüksek Lisansa hazırlanmayı düşünüyorum. 

Önümde ALES sınavı var. Bu sınava da yaklaşık 4 buçuk ayım var. İyice hazırlanırsam kazanabilirim. Buna inanıyorum.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kontrolsüz vitamin kullanımı ve zararları

Havaların soğuması ile birlikte grip ve buna benzer soğuk algınlığı hastalıkları baş gösterir. Fakat hastalanmamak için işyerinde ki arkadaşların kontrolsuz bir şekilde vitamin aldıklarını gördüm.

Genelde ilaçlara mesafeli yaklaşırım. Hastaneye gittiğimde dahi en asgari ilaçla bir ilaç tedavisi yada, mümkünse rahatsızlığı ilaç kullanmadan doğal yollarla atlatmak isterim.

İş ortamında ağrı kesicilerin, vitaminlerin havada uçuştuklarını görünce bu işte bir terslik olduğunu düşündüm. Arkadaşların savunmaları vitaminlerin ilaç olmadığı, hatta marketlerde bile satıldığı şeklindeydi. Vitaminlerin markette satılıp satılmadığını bilmiyorum ama vitaminlerin de bayağı bir ilaç olduklarını düşünmekteyim.

İnternet üzerinde yaptığım küçük çaplı araştırma da (1) bu tezimi doğrular nitelikteydi. Doktorlar vitaminlerde dahil olmak üzere ilaçların doktor gözetimi üzerine kullanılması konusunda hem fikirler.

Ayrıca vitamin kullanımı hakkında pek iç açıcı şeyler söylememektedirler.  Aşırı ve bilinçsiz tüket…

Yeni aşk yorumum

Aşk güzel ve tehlikeli.
İnsan evriminin parçası.
Üremenin kıvılcımı.
Aptallığın hası.

Ama kesinlikle ve kesinlikle hayatın anlamı falan değil.
Sadece kısa zamanlı eğlencesi.
Yanlış hamlelerde.
Ayakta istenmeyen prangası.

En güzel aşk platonik kalanda.
Çok güzel anlamsız şiirler yazdırıyor.
Doğru kanalize edilebilirse platonik aşkın gücü.
Bence kişiyi iyi bir edebiyatçı yada şair yapabilir.

Aşkın işe yarar tek özelliği varsa o da motivasyon etkisi.
Aşkını yönet çünkü o buna değmez.

Mecburiyet ve Mümküniyet

521* podcast dinlerden Kadir Köymen'in vurguladığı konuydu. Benim de aradığım konuydu. Şuan yazılım konusunda mesafe kat etmeye çalışıyorum. Elimde bir iş var ve bunu bitirmem, çalışmam lazım. Motivasyon kelimesini kullanmak istemiyorum. Ama işi yapmaya soğukluk, işe karşı yorgunluk hissetmeye ve gereken konsantrasyonu sağlayamama sorunu oluştu.

Yapmam gereken işin mümkün olduğunu biliyorum. Yapabiliyorum. Öğreniyorum sorunları çözüyorum. Fakat bu işi bitirmeye mecbur olmam konusunu tam olarak düşünmemiştim. Bir işi yapmanın tek kuralı var o işi yapmaya mecbur olmak mecbur olmadığım hiç bir işi enerji korunumu yasası gereği olsa gerek yapamıyorum. Belki de yapmıyoruz.

Ne zaman ki birisi bunu yapmaya mecbur olduğumuzu hatırlatıyor. Bu müşteri olur patron olur her kiç ise bir kamçı gibi kamçılıyor beni ve yapmamak için oluşan yorgunluklar ortadan kalkıyor.

Bu konu üzerine daha çok konuşup yazacağım. Bunu yapmam mümkün ve ben buna mecburum.

https://radyo521.com/bolum-58/