Ana içeriğe atla

Etki-Tepki

Her etkiye tepki göstermek maddenin özelliklerindendir. Hint felsefesi gibi doğu felsefelerinde "karma" denir. İnsan maddenin aksine bazı etkilere tepki göstermeden bekleyebilir. Fakat madde gibi hemen bir tepki de gösterebilir.

İnsan maruz kaldığı etkiye anında reaksiyon göstererek tepki vermeye kalkışması sonucunda çok farklı durumlar ile karşılaşabilir. İnsana etki eden konu etki anında ancak onuna temas eden kadarıdır. Temas ettiği kadarıyla bilgi sahibidir. Anında reaksiyon sırasında konu hakkındaki bilgisi sınırlı olacağından yanlış bir tepki vermiş olabilir.

Etkiye tepki vermeden önce etkiyi incelemesi ile ona olan bilgisini artırıp tepki göstermesi, etki anında tepkiye göre iyi algıdıği için daha doğru bir tepki olabilir.

Hatta daha da inceleyerek o etkiye bir tepki gösterilmese olabileceği kararına varıp tepkisiz kalabilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kontrolsüz vitamin kullanımı ve zararları

Havaların soğuması ile birlikte grip ve buna benzer soğuk algınlığı hastalıkları baş gösterir. Fakat hastalanmamak için işyerinde ki arkadaşların kontrolsuz bir şekilde vitamin aldıklarını gördüm.

Genelde ilaçlara mesafeli yaklaşırım. Hastaneye gittiğimde dahi en asgari ilaçla bir ilaç tedavisi yada, mümkünse rahatsızlığı ilaç kullanmadan doğal yollarla atlatmak isterim.

İş ortamında ağrı kesicilerin, vitaminlerin havada uçuştuklarını görünce bu işte bir terslik olduğunu düşündüm. Arkadaşların savunmaları vitaminlerin ilaç olmadığı, hatta marketlerde bile satıldığı şeklindeydi. Vitaminlerin markette satılıp satılmadığını bilmiyorum ama vitaminlerin de bayağı bir ilaç olduklarını düşünmekteyim.

İnternet üzerinde yaptığım küçük çaplı araştırma da (1) bu tezimi doğrular nitelikteydi. Doktorlar vitaminlerde dahil olmak üzere ilaçların doktor gözetimi üzerine kullanılması konusunda hem fikirler.

Ayrıca vitamin kullanımı hakkında pek iç açıcı şeyler söylememektedirler.  Aşırı ve bilinçsiz tüket…

Beyoğlu Sineması Geleceğindir kapatılamaz

Selam!

Az önce "Tüm sinema ve sanat tutkunlarına, sanatçılara, geleceğimize: Beyoğlu Sineması Geleceğindir kapatılamaz " kampanyasını Change.org'da imzaladım.

Bu konu gayet önemli. Lütfen, sen de imzalar mısın? İşte linki burada:

http://www.change.org/tr/kampanyalar/t%C3%BCm-sinema-ve-sanat-tutkunlar%C4%B1na-sanat%C3%A7%C4%B1lara-gelece%C4%9Fimize-beyo%C4%9Flu-sinemas%C4%B1-gelece%C4%9Findir-kapat%C4%B1lamaz-2

Teşekkürler!

İki bin on dört

Yılın ilk günleri.
Sırtında ki yükü farkettirir.
Her sene artan ömür yükü.
Mezara taşıdığımız.
Ağırlaşan bedenimiz.